10 מחשבות על הערכת שווי נכסים ועסקים לקראת צוואה והסדרים במשפחה

חלוקה הוגנת בהווה או בעתיד של נכסים משפחתיים מחייבת התחשבות ב:

1. שוויו של נכס הוא תוצאה מיכולתו לייצר הנאה / רווח בהווה ובעתיד.

2. ערכו בעיני הקונה – עבור שליטה בחברה יהיו אנשים מוכנים לשלם פרמיה אבל עבור מניות ללא שליטה הם ידרשו ויקבלו הנחה משמעותית.

3. ערכו בעיני המוכר – תמונה משפחתית יחידה במינה או פמוטים שעוברים במשפחה מדור לדור ומסמנים את ראשות המשפחה יתכן ואינם שווים דבר בעיני אדם זר אך בן המשפחה שנכסים אלה חשובים לו יהיו מוכן לוותר על נכסים משמעותיים מאוד כדי להחזיק בהם.

4. מועד תשלום המחיר – האם המחיר משולם עכשיו ובמזומן או בעוד שנים רבות בקרות אירוע מסוים – תשלום מתוך רווחים בפועל מאפשר להיות נדיב יותר למוכר מאשר תשלום על בסיס תחזיות שקיומן אינו מובטח.

5. התלות באנשי מפתח – ככל שעסק תלוי יותר באישיותו וביכולתו של אדם מסוים צפוי שוויו של העסק לרדת אם לקונה / לשוק אין בטחון שאיש המפתח יעמוד לרשותו לאורך זמן או שקיים בעסק מחליף ראוי. בעלי המניות של חברת טבע ספגו ירידות ערך משמעותיות לאחר פרישתו של אלי הורביץ. ומנכ"ל גנרל מוטורס בארה"ב הגדיר את מציאת היורש המתאים כתפקידו החשוב ביותר של המנכ"ל.

6. הגישה לסיכון – בעוד שיזמים מוכנים לקבל על עצמם סיכונים של אי ודאות מתוך אמונה בעצמם, בניסיונם וביכולותיהם הרי שיורשים מסוימים שלא הייתה להם מעורבות משמעותית בחיי אותו עסק יחששו מהסיכונים הכרוכים בהפעלת העסק ויהיו מוכנים למכור אותו במחיר שהיזם לא היה חושב עליו בכלל – מחיקות שבמקרים מסוימים מגיעות ל 90% מהשווי הנכסי כאשר משפט המפתח הוא עדיפה לי ציפור אחת ביד על כמה ציפורים על העץ. אני לא בנוי / בנויה לנטילת סיכונים.

7. אמון – האם אני מאמין באחי / אחותי ומוכן להיות שותף, לטוב ולרע, לתת ערבויות ולסכן רכוש חיצוני לעסק למען המשך הפעילות המשפחתית המשותפת בעסק לעוד שנים רבות .

8. הערכות שונות לקצב הצמיחה, הגידול והסיכון הכרוך בפעילות מסוימת – מה ההנחה שיש לתת לילד המקבל את הפעילות העסקית כדי להשוות את הסיכון שלו לסיכון שקיבל אחיו שנטל נכס שאינו תלוי בפעילותו האישית – מזומן או נדלן פשוט.

9. מיסוי – המיסוי משתנה ומושפע מהיכולת לתכנן את העסקה או מחוסר היכולת להשפיע על מועד העסקה ותנאיה. עקרונית עסקאות שמתוכננות מראש שנים רבות לפני ביצוען בפועל – בחיי המוריש, בהסכמה וללא מחלוקת – צפויות לחסוך בין 30% ל 40% משווי הרכוש המשפחתי – מיסוי שניתן להימנע ממנו בתכנון מס חוקי שיקבל ברכה של רואי החשבון ועורכי הדין של המשפחה.

10. אופק התכנון – שוויו של אותו עסק יכול להיות גדול פי ארבע, (משוויו של אותו עסק אם יימכר לקונה מרצון) – בידי יורשים מפרגנים המוכנים לפעול יחדיו למען המשך הקיים ופיתוחו תוך שהם מסוגלים להגיע להסכמות ברורות על ניהולו , רמות הסיכון , מדיניות שכר, מדיניות דיבידנד ומדיניות העסקה של בני משפחה.

 

והמסקנה

אל תיתן לחסידה לאכול מצלחת שטוחה – קביעת שווי עסק רחוקה מלהיות מדע מדויק ולכן חשוב להבין מי נותן ומי מקבל – לאן הולכים ואיך מגיעים לשם בביטחון – אותו עסק יוערך בצורה שונה על ידי אנשים עם גישות שונות לסיכון וגישות שונות למערכות יחסים משפחתיות. ניסיון להגיע לחלוקה "הוגנת" צפוי ליצור חלוקה מאוד לא הוגנת, חלוקה מושפעת גם מהיכולת או חוסר היכולת של המקבל להנות ממה שקיבל. כל הערכת שווי חייבת להביא בחשבון את ההכשרה היכולת והאפשרות המציאותית להמשיך ולהנות מהרכוש בלי מחיקות ערך מהותיות.

אהבתם? מוזמנים לשתף...

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך...

העברת העסק והמושכות לדור ההמשך

בעל העסק המשפחתי המצליח בונה אימפריה, אימפריה הבנויה על הידע שלו חוכמת החיים שלו והניסיון הרב שצבר. במשך השנים בונה לעצמו בעל העסק חלום שאת העסק שבנה הוא יעביר לילדיו שימשיכו לנהל את העסק ויעבירו אותו לנכדיו ולניניו.

לפוסט המלא »

ביטחון עצמי בעסק המשפחתי

הביטחון העצמי שלנו תלוי במידה רבה בדרך בה אנחנו מסתכלים על עצמנו. יש המגמדים את עצמם יש המגדילים את עצמם ויש הרואים את עצמם כפי שהם. יש היודעים להתעלם מדברים שאחרים אומרים עליהם ויש שעוצרים את התפתחותם בגלל חוסר ההערכה של אמא, אבא, מורה, חבר או אדם כלשהו – בשלב כזה או אחר בחייהם.

לפוסט המלא »
קבל במתנה את הפרק הראשון של הספר
במשפחה שלנו
זה לא יקרה!
מאת אלון ברוידא

בכדי לקבל את הפרק הראשון נבקש ממך למלא את הטופס שיכניס אותך לרשימת התפוצה שלנו כדי שתוכל להמשיך לקבל מאיתנו תכנים איכותיים וכלים עסקיים שמשמרים את עתיד היחסים במשפחה.

שנקבע פגישה?

הצעד הראשון שלך
לפתרון מעשי ומענה מיטבי
לאתגרים העומדים בפניך

מתחיל עכשיו!

מלא את פרטיך בטופס
ואנו נחזור אליך לתיאום פגישת ייעוץ חינם

התחל צ'אט
1
צריך עזרה?
שלום
איך נוכל לעזור לך?