צוואה – שעת מבחן למשפחה, לערכים ולעסק המשפחתי

בפטירת אדם קרוב – אמא, אבא, אח, אחות, סבא, סבתא, דוד או דודה – זו שעת המבחן למערכות היחסים המשפחתיות והעסקיות.

שעת מבחן לערכים, לחינוך שהעניקו לנו הורינו, לסדרי העדיפויות, להשפעות של גורמים שמחוץ למשפחה הגרעינית, לשותפים, למנצלי הזדמנויות.

מצומת הדרכים הזאת יכולה לצאת משפחה מחוזקת מלוכדת עם צפי לעתיד משותף לשנים רבות – או משפחה מפורקת, קרועה, משוסעת, לוחמת. כל אחד מרגיש צודק אבל לא מצליח להביא את עצמו לחיבוק עם מי שקרוב לו יותר מכל.

השבועות שלפני פטירה והשבועות שאחריה צפויים להיחרט בזיכרון המשפחתי לשנים רבות.

הפעולות שלנו או המחדלים שלנו היום יקבעו גם את מערכות היחסים בין הילדים של כל ענף משפחתי. גלי הצונמי יכו בחוזקה עוד שנים רבות לאחר מכן כאשר בן או בת יגידו לאבא / או אמא – כשסבא נפטר לפני עשרים שנה את/ה ניהלת מלחמת חורמה עם אחותך על כספי הירושה. מאז לא דיברת עם אחותך, אנחנו לא מוזמנים לשמחות שלהם והם לא משתתפים בשמחות שלנו – ועל מה נלחמתם? על כסף ועל רכוש. עכשיו כאשר לי, הבן שלך, יש מחלוקת עם אחותי אני רואה מול העיניים את המסר שאתה אבא העברת לנו על ידי מעשיך – שכסף חשוב יותר ממשפחה. אתה התגרשת מאחותך בשביל כסף ומנעת מילדיך את הקשר עם הדודה וילדיה. אתה עשית בדיוק הפוך ממה שאמרת לנו לעשות כי לנו אמרת שמשפחה לא ניתן לקנות במכולת וצריך לעשות ויתורים כדי לקיים משפחה וערכים ומערכות יחסים. במעשיך הראית לנו כי קיים פער ניכר בין דיבורים למעשים.

נוהגים לומר שההוכחה לטיב האוכל היא באכילתו – אל תספר לבעלת הבית שהאוכל שלה טעים – תאכל ותבקש מנה נוספת אם ברצונך לגרום לה לקורת רוח.

יוצא שדווקא ה"מנצחים הגדולים" במאבקים המשפטיים בין בני משפחה הם בדרך כלל המפסידים הגדולים – הם קיבלו כסף אך ויתרו על משפחה וצפויים לפגוש את ילדיהם שלהם פוגעים זה בזה עקב כך שראו שאבא מדבר על משפחה אבל מקדש את הכסף ומוחק את המשפחה בגלל סכסוך כספי שאם היה קצת רצון היה נפתר בלחיצת יד ולא בדריסת הצד האחר.

כאשר אתה מתקרב או נמצא בשעת מבחן משפחתית חשוב להבין שהסיטואציה דומה לזו של הטובע בים סוער. אין זמן לחכות עד שהסערה תשקוט, אם רוצים לחלץ אותו מהמצוקה יש לפעול מיידית, אם נחכה כבר לא יהיה את מי או את מה להציל.

מציל עסקי מיומן לטיפול במשפחות בונה מנגנונים להפחתת לחצים וליצירת אווירה בונה שתוביל לקראת פתרון מוסכם. פתרון שמטרתו העיקרית היא לאפשר למשפחה להנות מכל נכסיה – לא רק העסקיים אלא גם המשפחתיים.

נכסים משפחתיים הם נכסים שאי אפשר לקנות בכסף אך אנשים לפעמים מוכנים לשלם הרבה / לוותר הרבה, כדי למנוע פגיעה בהם – ילדות משותפת, חוויות משותפות, ערכים, חינוך, מסורת, מערכות יחסים, סיפורים משפחתיים, ארוחות משפחתיות, אירועים משפחתיים, שורשים, ביטחון, חיוך, חיבוק ואהבה.

נכסים משפחתיים הם תוצאה של היסוד שהנחילו לנו מי שחשובים לנו – ההורים שלנו, האחים שלנו, בני ובנות הזוג שלנו, הילדים שלנו , המורים שלנו, הרבנים שלנו, וכל מי שמשמש לנו מורה דרך ערכי.

בשעת מבחן חשוב לזכור שכאשר אנחנו בוחרים למחוק את העבר ולהתגרש מחלקים מסוימים של המשפחה אנחנו בעצם משדרים לילדנו לפעול בצורה דומה בעתיד. אנחנו אלה שיכולים במעשים ללמד אותם שאם רוצים אין זו אגדה ויש משפחות שמצליחות לתאם בין הערכים המשפחתיים ובין ההסדרים הנוגעים ברכוש עסקים וכסף – תאום שמאפשר לכל בני המשפחה להנות בלי ליצור תחושות של עשיר ועני – יחד ניתן לקחת עוגה קיימת ולהגדיל אותה. לחוד אנחנו לוקחים עוגה קיימת ומחלקים אותה כך שהסיכוי לחזור לעוגה המקורית – למצב הפתיחה – הולך וקטן.

בשעת מבחן חשוב לזכור שלא לאפשר לאף בן משפחה לפרום את המארג המשפחתי ולהרוס את מערכת היחסים המשפחתית ע"י חלוקה שנתפסת כלא סבירה ולא הוגנת. אם מוריש בחר לנשל ילד מסוים מירושתו טוב יעשו יתר הזוכים ברכוש אם ישקלו היטב אם תוספת הרכוש שזכו בה לא מוחקת מערכת יחסים משפחתית ומאפשרת למי שנפטר לקבוע מהקבר את המלחמות שילחמו בני המשפחה אחריו. יורש שמעוניין בכך יכול, אם רק ירצה לוותר על חלק ממה שקיבל לטובת קרוב אחר שנפגע כתוצאה מהוראות הצוואה. קידוש רצונו של הנפטר לא צריך לגרום ליצירת נתק משפחתי ולמחיקת ענפים משפחתיים שלמים מהזיכרון המשפחתי של ענפים אחרים.

אם יש רצון יש פתרונות מעשיים שמאפשרים עתיד עסקי, עתיד משפחתי והקניית ערכים ברורה.

אהבתם? מוזמנים לשתף...

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך...

צוואה? – אני???

צוואה – עצם השם או המחשבה על עריכת של צוואה גורמת לאנשים להירתע בסלידה כאילו הציעו להם  תרופה עם טעם רע. רבים חוששים שעצם העיסוק בצוואה פירושו שהם שמו על עצמם תג של זקנים או עושים לעצמם "עין רעה".

לפוסט המלא »
קבל במתנה את הפרק הראשון של הספר
במשפחה שלנו
זה לא יקרה!
מאת אלון ברוידא

בכדי לקבל את הפרק הראשון נבקש ממך למלא את הטופס שיכניס אותך לרשימת התפוצה שלנו כדי שתוכל להמשיך לקבל מאיתנו תכנים איכותיים וכלים עסקיים שמשמרים את עתיד היחסים במשפחה.

שנקבע פגישה?

הצעד הראשון שלך
לפתרון מעשי ומענה מיטבי
לאתגרים העומדים בפניך

מתחיל עכשיו!

מלא את פרטיך בטופס
ואנו נחזור אליך לתיאום פגישת ייעוץ חינם

התחל צ'אט
1
צריך עזרה?
שלום
איך נוכל לעזור לך?