עיצוב חוקה משפחתית – גישור להסכמות במשפחה ובעסק

חוקה משפחתית היא מסמך המעצב ומגבש הסכמות הנוגעות לעסקי המשפחה ורכושה תוך התוויה של ערכים, כללי משחק ברורים בהווה ולעתיד והגדרת זכויות וחובות של בעלי מניות פעילים ובלתי פעילים. 

חוקה משפחתית היא תוצאה של שיחות בין בני המשפחה, בין הדור הבוגר ובין הדור הצעיר והיא נוצרת כדי להקנות בטחון לכל בני המשפחה.

כדי שעסק יצליח הוא חייב להיות מבוסס על  חשיבה כלכלית, ברק בעינים, שאיפה למצוינות ומחויבות.
עסק מצליח יוכל לעבור לדור הבא חייב להתקיים שבני הדור הבא מסוגלים לשמור ביניהם על אמון, כבוד, פירגון ואהבה.
במחשבה קדימה נלמד ונדריך אותך כיצד לשמר את ההצלחה ולמנוע  ממערכות יחסים משובשות לקלקל עסק טוב.

לא פעם אני נשאל – מהו עסק בעל ערך?
תשובתי לא קשורה למספרים אלא דווקא לתחושות. תחושת ההורים הרואים בעסק שהקימו מקום שיבטיח את עתידם של ילדיהם ותחושת הילדים הרואים בעסק המשפחתי את האלטרנטיבה הטובה ביותר עבורם לעומת כל פעילות עסקית אחרת.
שמגיעים אלי, למשרדי "מחשבה קדימה", בעלי עסקים שהקימו אימפריות בתחומים שונים, מפלאפל ועד תעשיות יצוא או הי-טק והמאפיין העיקרי הוא הנכונות לתת לילדיהם כל דבר! כל דבר שכסף יכול לקנות!
אך רק מעטים מהם מסוגלים לתת לילדיהם בחייהם את מה שבאמת דרוש כדי להצליח להעביר את העסק המשפחתי שייסדו לילדיהם. הם חשים שקשה להם להעביר סמכויות ואחריות, קשה גם להגדיר תפקידים כך שהעסק יוכל לתפקד היטב וילדים ירגישו מאותגרים ורצויים בעסק.
כאשר צוות מחשבה קדימה, בהנהלת רו"ח אלון ברוידא, נכנס לעסק משפחתי, אחד הדברים הראשונים שנבדקים הוא מי שולט בעסק ומה הסמכויות שהוקנו לצעירים. האם נתנו להם לעסוק בתפקידים זוטרים או שאפשרו להם באמת להתקדם לתפקידים בעלי סמכות ואחריות. 
נבדקים מסלולי קידום ואם אין, נייצר מסלולי קידום מוגדרים שיאפשרו לילדים להבין מהו המסלול שיש לעבור בדרך לקבלת הניהול השליטה והבעלות בחברה.
נסייע להורים בתהליך העברת מהסמכויות ונסייע לילדים בקבלת הידע הדרוש להם כדי להוביל את העסק. 

חשוב לציין שהידע הנדרש כדי להוביל את העסק לא נרכש באוניברסיטה –  רוב המרצים באוניברסיטה לא הקימו עסקים כמו אבא שלך או סבא שלך וכן יש לך, מי שגמר אוניברסיטה, הרבה מה ללמוד מאביך (שלא בהכרח למד באוניברסיטה) שהקים עסק מוביל בתחומו.
ללמוד פירושו להקשיב ולהקשיב פירושו להיות שם לצידם של המייסדים במשך תקופה ארוכה.
בדיוק כשם ששום מנכ"ל בנק לא הביא את בנו ואמר לו בני אתה תנהל את הבנק במקומי –  הבן הצעיר והמלומד חייב לעבור מסלול בבנק מסלול שיעביר אותו סדרת תפקידים בבנק קודם שיהיה כשיר להציג את מועמדותו לתפקידים בכירים.
תהליך העברת סמכויות בעסק משפחתי הוא תהליך שנמשך מספר שנים ומחייב הבנה של הנותן ושל המקבל כי סמכויות ניתנות להעברה רק אחרי תהליך המשלב הכשרה מחוץ לעסק ובשלב שני בתוך העסק.
תהליך הכשרה חייב להגדיר מטרות ולהבהיר מהם השלבים אותם חייב כל משתתף כדי להגיע לתפקיד מסוים.
הגדרת מסלול, מסוגלות להעביר סמכות ולקבל סמכות והגדרת תפקידים הם אבן דרך הכרחית שיכולת לשמר את העסק המשפחתי.

"במחשבה קדימה" מתמחים בבניית מסלולי קידום לילדים במטרה לשלב את דור ההמשך ובסיוע להורים בהעברת סמכויות. אנו מסייעים להורים וגם לילדים לראות ולחוש את שחש בני שני הדורות ומשמשים מעין מראה משקפת ומסבירה את משמעות מעשיהם או מחדליהם.
הניסיון מראה שקיצורי דרך או רצון לדרג על שלבים שחיוניים בתהליך שילוב או העברת העסק לדור ההמשך יפגע בעסקך, יצור חיכוכים וסכסוכים ולא יאפשר לעסקך להמשיך ולהתקיים.
לעומת זאת תהליך יזום ומקצועי ישמור על עסקך עוד שנים רבות.
חברת מחשבה קדימה, בהנהלת רו"ח אלון ברוידא, מסייעת לך בתהליך שילוב הדור הבא ובניית עתיד עסקיך ומשפחתך.

דירקטוריון – הדירקטוריון הינו "צוות ניהולי עליון" שתפקידו לפקח, לארגן  ולבקר את פעילויות  הנהלת החברה והחברה. הנהלת החברה והמנכ"ל כפופים לדירקטוריון. 

תפקידי הדירקטוריון:

 1. קביעת האסטרטגיות של החברה (בעיקר מבחינה ניהולית ועסקית).
 2. קביעת מדיניות החברה.
 3. פיקוח על מנכ"ל החברה ועל ביצועיו.


מי נמנה על הדירקטוריון?.
בעסקים משפחתיים וחברות פרטיות יהיו בני המשפחה בדירקטוריון, המייסד, רעייתו וילדיו. במשך השנים יצטרפו לדירקטוריון בנוסף לבני המשפחה גם בעלי מקצוע עם ניסיון בתחום בו עוסקת החברה ואנשי אמון של בעלי המניות.

סמכויות הדירקטוריון:

 1. פיקוח על יישום מדיניות החברה.
 2. קביעת תכניות פעולה לחברה לעתיד הקרוב והרחוק.
 3. קביעת המבנה הארגוני.
 4. מדיניות שכר.
 5. החלטה על חלוקת דיבידנדים.
 6. פיקוח על מצבה הכספי של החברה.
 7. פיקוח על המנכ"ל.
 8. קביעת המבנה הארגוני של החברה.
 9. דיווח לאסיפה השנתית של החברה.
 10. אחריות לעריכת דוחות כספיים ואישורם.

בעידן המודרני כולם רוצים להצליח ואם אפשר מהר! הצלחת החברה, העסק תלויה במישרין במנהל העומד בראשה. יחד עם זאת בעלי חברות ומנהלים בכירים חייבים להסתגל להתפתחויות בתחום העסקי והטכנולוגי.
שיפור מיומנויות ניהוליות, קבלת כלים בתהליכי קבלת החלטות ופיתוח חשיבה אסטרטגית, הקניית כלים פרקטיים, פיתוח אישי ויכולות הנהגה והשפעה על העובדים.
הכוונה נכונה והדרכה אישית של "מנטור" בעל ניסיון מהווה כלי חשוב בהנעת החברה קדימה להשגת מטרות, להנעת עובדים ולהצלחת העסק או החברה.

למי מיועד:
תהליך של הדרכת, הכשרת בני משפחה ומנהלים בעסקים משפחתיים, מיועד לבני מייסדים שמעוניינים להשתלב בעסק המשפחתי באופן מיטבי, למנהלים שעברו הכשרה ניהולית או מנהלים וחברות המעוניינים לשפר את יכולות הניהול והביצועים, תוך שימת דגש על הרגישויות ולניואנסים הייחודיים לעסקים משפחתיים.
במסגרת תהליך ההדרכה וההכשרה נעסוק בפיתוח מיומנויות, טיפול בהתנגדויות, ניהול תגובות מושכל, תקשורת מיטבית עם עובדים ובני משפחה, התמודדות וניהול קונפליקטים בין עובדים ובמשפחה, ניהול והנעת עובדים, ניהול אפקטיבי, כלים להטמעת שיטות ניהול. כל זאת תוך שיפור והעצמת מיומנויות הניהול וחשיבה יצירתית.
הליווי אישי ומותאם לצורכי העסק ולהעצמת המנהל.

כיצד התהליך מתבצע?
התהליך מבוצע באמצעות מפגשים פרונטאליים, איסוף מידע, איתור החולשות, גיבוש תהליך הדרכה אישי ולאחריו ביצוע הכשרה לפיתוח מיומנויות, סימולציות, משוב אישי, הכרת מבנים שונים של חברות מצליחות וכושלות כחלק מתהליכי השינוי הנדרשים. במטרה ליצר כלים פרקטיים לעבודה, למידה אישית והעצמת היכולת להתמודד עם בעיות ניהוליות ורגשיות שונות ולפתח מצוינות ניהולית ואישית.

מידע נוסף ומורחב על תהליכי הדרכה והכשרת בני משפחה ומנהלים בעסקים משפחתיים, ליווי אישי למנהלים תוכלו לקבל בפגישת עבודה ראשונית עם צוות החברה שתעסוק בתהליך הליווי המותאם שאופן אישי לכם או לבני משפחתכם המעורבים בעסק. תועלות שתוכלו לקבל כתוצאה מיישום ההדרכה, ההמלצות של תהליכי הדרכת מנהלים, פיתוח עסקי שמביא להגברת ההצלחה העסקית והעצמה אישית.

יחד ננסה לאתר ולבחון את הדרך הנכונה ביותר עבורך והקצרה ביותר להתנעת תהליך הדרכה והכשרה של בני משפחה ומנהלים בעסקים משפחתיים.
לחברת מחשבה קדימה, בהנהלת רו"ח אלון ברוידא, יש ניסיון של כ-1600- לקוחות, בעלי חברות ושותפויות ולכן יש לנו את הכלים הידע והניסיון לסייע לך להצטיין, לנהל טוב יותר ולפתח דפוסי חשיבה יצירתיים ושונים שיביאו לשיפור מהותי בתוצאות ברמת היום יום בהיבט העסקי והאישי.

שותפות עסקית מחייבת את השותפים בהווה או בעתיד לנהל משא ומתן ביניהם על תנאי השותפות, על הציפיות על התקוות על הסיכונים, על היכולות, הצרכים של כל אחד ועל ההיגיון העסקי והמשפחתי.

העובדה שאנו אחים אינה מחייבת שנהייה שותפים!

בדרך כלל, לאחים, בני משפחה, יש "שפה" משותפת, קוד התנהגות זהה או לפחות דומה, קשרים שנבנו בין אחים יסייעו רבות בגיבוש מערכות עסקיות המבוססות על אמון, פירגון וכבוד הדדי.

משא ומתן החשוב ביותר בין שותפים בעסק ובמשפחה מתבצע קודם לתחילתה של השותפות או בסמוך לתחילתה.
משא ומתן זה קובע ומגדיר את "כללי המשחק", כללי התנהגות, את המותר ואת האסור, את גבולות התפקוד של כל אחד מהשותפים, את סמכויות החתימה על חוזים, על צ'קים ועל העברות בנקאיות.
המשא ומתן מגדיר את הציפיות ההדדיות מבחינת זמני ההשקעה בפעילות העסקית, מה תפקידו של כל שותף, מתי מגיעים, מתי מסיימים את יום העבודה, כיצד מעריכים ביצוע, כיצד מתוגמלים, איך מתוגמלים, מתי מתוגמלים, כמה ילדים יוכל כל שותף לצרף לעסק, באיזה תנאים ובאיזה תפקידים, כיצד מתקבלות החלטות? מי מוסמך לקבל החלטות?  מהם זכויותיהם של בנות/בני הזוג? ועוד ועוד.

משא ומתן בין בני משפחה שותפים צפוי להיות מלווה ברגשות ולכן טוב ורצוי היה שבמשא ומתן שכזה יהיה מעורב אדם שאינו בן משפחה אשר יגשר בין העמדות ויציע פתרונות המבוססים על ניסיון ידע והגיון כלכלי ועסקי –  "מחשבה קדימה", בהנהלת רו"ח אלון ברוידא, מספקת לכם את היכולות המגוונות של צוות החברה צוות שליווה למעלה מ 1,600 משפחות בבואן לקבל החלטות על עתיד עסקיהן.
רו"ח אלון ברוידא, מתמחה בגישור ומשמש גם כבורר ומגשר. רו"ח ברוידא הינו בעל ניסיון עשיר במציאת פתרונות לעסקים משפחתיים ולמשפחות המחזיקות בהם ומשמש כיועץ לחברות ועסקים בישראל, באירופה ובארה"ב.

יחד נחשוב על העסק והמשפחה שלך, יחד נמצא פיתרונות שיאפשרו לכם לפעול בדרך המתאימה לכם.

בכל משפחה יש מנהגים, מסורת, דרך, סגנון, אמונה אורח חיים מקובל.
בעסק יש כללים.

כללים הם תוצר של ניסיון ומסורת.

בדור ראשון הכללים הם בדרך כלל בלתי כתובים, כולם יודעים מה מקובל ומה "לא יעבור" וכולם מכבדים זאת. כאשר דור ראשון מבקש להנחיל לדורות הבאים את הכללים, טוב יעשה אם יעלה אותם על הכתב.
ממש כשם שמשה רבנו עם יציאת מצרים עלה אל ההר וחזר עם עשרת הדיברות (חוקי עשה ואל תעשה שמטרתם לשמר את העם) או כשם שזוג מתחתן בני הזוג מקבלים על עצמם את הכתובה.

כללי היסוד והערכים המנחים, הם הבסיס לכל מערכת החוקים וההסכמות במשפחה ובעסק. בכל משפחה יהיו  החלטות ייחודיות למשפחה בהווה ובעתיד.
העברת הכללים מדור לדור מחייבת העברה של התורה שבעל פה לתורה שבכתב

צוות "מחשבה קדימה" מסייע לכם בתהליך, יקשיב לשותפים ולדור הצעיר, חושבים יחד איתכם, בוחנים אפשריות, מבינים משמעות שיאפשרו גיבוש ההסכמות שיאפשרו מעבר מהדור הבוגר לדור ההמשך.

במחשבה קדימה בונים יחד איתך, יחד עם משפחתך ויחד עם שותפיך את ההסכמות שיתוו את הדרך במשפחה ובעסק.
נדון בערכים, במערכות היחסים, בחלוקת התפקידים, בסמכויות, בכללי הכניסה לעסק, בתגמול הפעילים בעסק, בתיגמול הבלתי פעילים בעסק, בדרכים לקבלת החלטות, בכללי הפרישה, בדרכי המכירה, בחיסכון במיסוי בתהליך המעבר הבין דורי והכל במטרה לגרום לכך שהמעבר הבין דורי יחזק את העסק ויחזק את המשפחה! 

ב"מחשבה קדימה" תמצא ניסיון ייחודי שיאפשר לך לגבש את הכללים שיאפשרו מעבר בין דורי.
תהליך שהדור הבוגר ייהנה ממנו ושהדור הצעיר ירגיש שהוא הוגן ומאתגר. 

קבל במתנה את הפרק הראשון של הספר
במשפחה שלנו
זה לא יקרה!
מאת אלון ברוידא

בכדי לקבל את הפרק הראשון נבקש ממך למלא את הטופס שיכניס אותך לרשימת התפוצה שלנו כדי שתוכל להמשיך לקבל מאיתנו תכנים איכותיים וכלים עסקיים שמשמרים את עתיד היחסים במשפחה.

שנקבע פגישה?

הצעד הראשון שלך
לפתרון מעשי ומענה מיטבי
לאתגרים העומדים בפניך

מתחיל עכשיו!

מלא את פרטיך בטופס
ואנו נחזור אליך לתיאום פגישת ייעוץ חינם

התחל צ'אט
1
צריך עזרה?
שלום
איך נוכל לעזור לך?