ניתוח דוחות כספיים

מידע חשבונאי כמוהו כשפה – לכל עסק פעיל יש דוחות כספיים שאמורים להעביר מידע חשוב על פעילות העסק, צרכיו, נכסיו, התחייבויותיו, רווחיותו ויכולתו לפעול בעתיד.

במעבר לדור הבא חשוב לגרום לכך שהמידע הפיננסי יהיה זמין שקוף וברור לכל מי שיש לו עניין בעסקי המשפחה.

כדי לסייע ולאפשר את המעבר הבין דורי חשוב להפוך "שפה חשבונאית" לשפת בני אדם, שפה שתאפשר לכל שותף להבין יעדים, תוצאות והישגים. להפוך שפה בלתי ברורה לשפה פשוטה ומובנת לכל.

חשוב לגרום לכך שכל משתתף יוכל לקחת חלק בדיון בלי לשמוע את המשפט "אתה לא מבין…!"

דוח כספי אינו רק אוסף ניירות שהוכנו ונמסרו לבעלי העסק. מי שמבין ומכיר בחשיבותם יגרום לכך שהדוחות הכספיים יוצגו לבעלי המניות ולמי שאמורים להיות בעלי מניות בעתיד, בצורה שתמחיש ותבהיר את משמעותם. הנחת העבודה צריכה להיות שקורא הדוחות אינו פרופסור לחשבונאות אלא להפך אדם עם מעט ידע חשבונאי שצריך לקבל את האפשרות לשאלת שאלות. אדם שיוכל לומר בלי להתבייש ובלי להיות מושפל "אינני מבין אנא הסבר לי את המשמעות של….".

ניתוח דוחות כספיים מתבסס על דוחות מבוקרים והופך מידע חשבונאי קר ובלתי ברור למידע שכל שותף לרבות שותפים ללא ניסיון פיננסי, שותפים שאינם מעורבים בפעילות העסקית היום יומית, יוכל להבין! הבהרת מידע מחייבת הצגות גרפיות, ציור קווי מגמה והסברים אישיים שיתנו לשואל את היכולת להבין את מה שכתוב בדוחות המוצגים לבעלי העסק.

ניתוח דוחות כספיים משווה יחסים פיננסיים ומגמות לפי נתוני הדוחות הכספיים. יחסים פיננסיים מאפשרים לך להשוות את ביצועי העסק שלך לממוצעים ענפיים או למתחרים ספציפיים. השוואות אלה מסייעות לזהות את החוזקות והחולשות הפיננסיות של עסקך.

הדוחות מאפשרים גם ניתוח מגמה שמאפשר לך להשוות ביצועים של חברות על פני תקופות זמן מוגדרת.

אתה ועסקך נמדדים על פי הדוחות הכספיים שלך.

 

אלון ברוידא יכול לסייע לך: 

להבין את הדוחות הכספיים במקרה בו אתה מעוניין למכור או לקנות חברה.

להדריך וללמד את בני המשפחה, אמא, ילדים דור ההמשך, כיצד קוראים ומבינים "דוח כספי".

לגשר בעת סכסוך בין שותפים בנושאים כספיים ואחרים.

 

ישנם שלושה ניתוחים עיקריים שכל עסק משפחתי צריך לעשות:

 

  1. ביצועים בפועל לעומת מתוכננים

השוואת ציפיות מול ביצועים בפועל על בסיס הדוחות הפיננסיים מאפשרת לך ולמשפחתך לתאם ציפיות ולהבהיר את הקשר בין חלומות וצרכים למציאות העסקית והיכולות האמיתיות והסבירות של העסק לאורך זמן.

  1. ניתוח מגמה

על ידי השוואת הדוחות הכספיים המעודכנים לדוחות הכספיים הקודמים אתה יכול לראות באילו תחומים העסק שלך השתנה ובכמה. 

האם המכירות במגמת עלייה? האם העלויות במגמת ירידה? האם רווחים במגמת עלייה? האם יש שיפור בתזרים המזומנים שלך? האם אתה יוצר ערך או מוחק ערך? האם אתה יוצר עתיד חיובי או שאתה רק נהנה מנכסי עבר שהולכים ונעלמים.

  1. השוואות בתעשייה

ניתוח זה משווה ביצועים בין העסק שלך לגורמים אחרים בתעשייה שלך ולסטנדרטים שנקבעו על ידי הבנקאי שלך, המשקיע שלך, קבוצת הייעוץ שלך, או אפילו אתה עצמך.

השוואות אלו מתבצעות בדרך כלל בצורה של ניתוח "יחסים פיננסיים" וקווי מגמה.

הניתוחים דרושים כדי להפוך מידע חשבונאי קר ובלתי ברור למידע שכל שותף לרבות שותפים ללא ניסיון פיננסי, שותפים שאינם מעורבים בפעילות העסקית היום יומית, יוכל להבין!

ניתוח דוחות כספיים שמבוצע בצורה נכונה מחייב הצגה אקטיבית והסברים פרונטליים לבעלי המניות ולכל מי שמעוניינים במעורבותו העתידית בעסק לרבו בני משפחה צעירים. 

אהבתם? מוזמנים לשתף...

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך...

קבל במתנה את הפרק הראשון של הספר
במשפחה שלנו
זה לא יקרה!
מאת אלון ברוידא

בכדי לקבל את הפרק הראשון נבקש ממך למלא את הטופס שיכניס אותך לרשימת התפוצה שלנו כדי שתוכל להמשיך לקבל מאיתנו תכנים איכותיים וכלים עסקיים שמשמרים את עתיד היחסים במשפחה.

שנקבע פגישה?

הצעד הראשון שלך
לפתרון מעשי ומענה מיטבי
לאתגרים העומדים בפניך

מתחיל עכשיו!

מלא את פרטיך בטופס
ואנו נחזור אליך לתיאום פגישת ייעוץ חינם

התחל צ'אט
1
צריך עזרה?
שלום
איך נוכל לעזור לך?