ניהול עסקים משפחתיים בתנאי "אין"

ספטמבר 2008 ייזכר בתולדות הכלכלה העולמית כחודש בו רעדה האדמה מתחת רגליהם של בעלי הממון בעולם כולו. חודש בו עבר העולם מ"יש" ל "אין".

"אין" מביא עימו לחצים מגורמים רבים –  ספקים, לקוחות, בנקאים ובני משפחה. כן לרשימת הלוחצים מצטרפים גם בני המשפחה שעד עתה לא היו רגילים לחיות במסגרת תקציבית.

"אין" מחייב את בני המשפחה להגדיר לעצמם תקציב. לעבור ממודל היד החופשית והפזרנית למודל היד הקפוצה והמחושבת. בני משפחה רבים יתקשו להתרגל למודל החדש דבר שעלול להביא בעקבותיו מחלוקות  בין בני משפחה קרובים שיבטאו חוסר שביעות רצון ותסכול מהמצב החדש שאליו נקלעה המשפחה.

ככל שנקדים להבין כי חוסר שביעות הרצון לא ישנה את העובדות בשטח יקל על כולנו.

במצב שכזה הגישה לחיים חשובה מאוד כיוון שרק מי שמאמין בעתיד טוב יותר – רק הוא יכול להיאבק על המשך הדרך ועל  עתיד ורוד יותר לו ולמשפחתו.
עסק משפחתי יכול לנצל שעת משבר כדי להבהיר מסר ברור לבני המשפחה – יתכן וקשה אבל היתרון שאנו מבטיחים לבני המשפחה הפעילים הוא ביטחון כלכלי גם בשעות קשות. ביטחון שמשולב במחויבות של בני המשפחה לעבודה בעסק כדי לשמרו גם בתקופות של לחצים.
עסק משפחתי יכול לנצל שעת משבר כדי לגייס בני משפחה לעסק.
בני משפחה יתגייסו כדי לעזור לעסק בשעות לא קלות שעות בהם המשכורת אינה תמיד מובטחת אבל  קיום העסק והמאבק על הישרדותו העסקית יגרמו לבני משפחה להיות נכונים לעבוד יותר ולקבל פחות היום בתקווה שנקבל יותר בעתיד כשיתבהר המצב.
בני המשפחה שיגיעו לעסק כדי לעזור עשויים למצוא כי הם דווקא מוצאים הרבה סיפוק בעבודה בעסק המשפחתי ודווקא תקופת המשבר עשויה להפוך לתקופה שתגרום לבני המשפחה להצטרף לעסק ולחזק אותו.
בני משפחה שכבר נמצאים בעסק משפחתי ומסתכלים סביבם, עשויים לראות שדווקא העסק המשפחתי הוא מקום העבודה הטוב ביותר – בעוד חבריהם חוששים מפיטורין הרי שהם יודעים כי מקום עבודתם מובטח.

עסקים משפחתיים, במשבר, עשויים להיות מוכנים לספוג קשיים רבים יותר ולשרוד בתנאים קשים יותר מעסקים אחרים – הם ילחמו על הישרדותם העסקית תוך שבני המשפחה הפעילים בהם מוכנים לוותר על  זכויות שונות עד לשוך הסערה והתייצבות הסירה העסקית המיטלטלת.

התמודדות עם אין מחייבת להבין שהמצב הנוכחי אינו נצחי אלא זמני! ומי שיהיו לו מספיק כוחות נפשיים להתמודדות עם הזמני לא יכנס לחרדה שכן יודע הוא שאחרי הסערה צפוי הים להירגע ואם הוא רק ישכיל לזוז הצידה בלי לעשות פעולות נחפזות הוא ישתה קצת מי מלח אבל בסופו של דבר יגיע לחוף מבטחים.

זכור כי מה שעובד בים עובד גם ביבשה ובחיים. "אין" הוא דבר זמני ו"יש" גם הוא תמיד יהיה יחסי לרצונות שלך, לציפיות שלך, למי שאתה רואה אותו כמתחרה ולמי שאליו אתה משווה את הישגיך ברגע מסוים.
יש דומה במידה רבה לפסגה שטיפסת אליה – עשית זאת ואתה מוכן עכשיו לפסגה הבאה – פסגה שבמקרים רבים כדי להגיע אליה תצטרך קודם כל לרדת מההר עליו טיפסת כדי שתוכל להתחיל ולטפס על ההר הבא בדרך.
תקופה של אין היא רק תקופה זמנית בדרך לעוד יש ולכן כל המשחק של יש ואין הוא כמו גלי הים שעולים, שיורדים ועולים להם חזרה ואיפה שאתה נמצא תלוי בראש ובראשונה בך ולא בגל אשר לעיתים אתה שט מעליו ולעיתים אתה שוחה מתחתיו.

ולכן כל "אין" מאפשר לך תשואות נהדרות בדרך מלמטה למעלה – תשואות שמקורן בחוכמה ובניסיון שהקנה לך המעבר מה"יש" ל"אין" –  חוכמה שתעזור לך לעבור מהאין ליש אם רק תזכור להביט למעלה, לשחות מתחת לגלים כשצריך, לא לפחד ולחייך.

אהבתם? מוזמנים לשתף...

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך...

העברת העסק והמושכות לדור ההמשך

בעל העסק המשפחתי המצליח בונה אימפריה, אימפריה הבנויה על הידע שלו חוכמת החיים שלו והניסיון הרב שצבר. במשך השנים בונה לעצמו בעל העסק חלום שאת העסק שבנה הוא יעביר לילדיו שימשיכו לנהל את העסק ויעבירו אותו לנכדיו ולניניו.

לפוסט המלא »
קבל במתנה את הפרק הראשון של הספר
במשפחה שלנו
זה לא יקרה!
מאת אלון ברוידא

בכדי לקבל את הפרק הראשון נבקש ממך למלא את הטופס שיכניס אותך לרשימת התפוצה שלנו כדי שתוכל להמשיך לקבל מאיתנו תכנים איכותיים וכלים עסקיים שמשמרים את עתיד היחסים במשפחה.

שנקבע פגישה?

הצעד הראשון שלך
לפתרון מעשי ומענה מיטבי
לאתגרים העומדים בפניך

מתחיל עכשיו!

מלא את פרטיך בטופס
ואנו נחזור אליך לתיאום פגישת ייעוץ חינם

התחל צ'אט
1
צריך עזרה?
שלום
איך נוכל לעזור לך?