ניהול עיזבונות ונאמנויות

בשלב בו אדם הופך לבלתי כשיר או חס וחלילה נפטר קיימת חשיבות רבה להעברה מהירה תוך שימור ערכים, הסדרים, עסקים, רכוש ומערכות יחסים. ניהול עיזבון רצוי שיתבצע על ידי מי שאין לו אינטרס בתוצאה. שכר הטרחה צריך להיות ברור וידוע והיעדים מוגדרים בדרך שתאפשר ביצוע המשימה של העברת הבעלות בנכסים במינימום זמן ובמינימום חיכוכים.

בעוד שניהול העיזבון אמור להתבצע תוך תקופה קצרה יחסית של מספר חודשים עד שנתיים שלוש, הרי שנאמנות מיועדת לשמר נכסים ועסקים למטרות שהוגדרו בכתב הנאמנות למשך שנים רבות עד שיתקיימו תנאי הנאמנות שעשויים להיות הגעה של ילד לבגרות עסקית וכלכלית או יעד כלשהו שהוגדר ע"י יוצר הנאמנות.

הניסיון הרב שצבר אלון ברוידא במהלך השנים מאפשר לו לנהל עיזבונות ונאמנויות ביד רמה ולקצר למינימום הנדרש את תקופת המעבר תוך בנייה ועיצוב של מערכות הגנה על הנכסים העסקים הרכוש ומערכות היחסים 

ניהול העיזבון – מנהל עיזבון
ניהול עיזבון הוא תהליך שבמסגרתו מועברים נכסיו של אדם שנפטר מעיזבונו לידי היורשים על פי צוואתו ובהעדר צוואה, יועבר העיזבון ליורשים על פי חוק.
תהליך ניהול העיזבון הוא תהליך המחייב ניסיון רב ידע ומומחיות שכן הוא מערב ידע בחוקי הירושה בחוקי המיסוי ובחוקי הבנקאות יחד עם הליכים טכניים. מנהל עיזבון חייב הבנה של התהליכים המתרחשים במשפחה. כאשר אדם נפטר ומערכות היחסים של הקרובים לו עומדות למבחן.
מנהל עיזבון שבהכשרתו הינו רו"ח, המכיר ומבין את חוקי המיסוי ויחסוך לך ולבני המשפחה כסף רב.
אמנם אין בישראל כיום מס עיזבון אבל יש מס רווחי הון ומס שווח המוטלים על טעויות שמבצעים מורישים. מיסים שניתן להימנע לחלוטין מתשלומם בצורה חוקית לחלוטין אם רק משקיעים קצת זמן ומחשבה.
 
להורדת עלויות המס – לפרטים נוספים צור קשר – 09-7880210


מי צריך להיות מנהל עיזבון?
אם המוריש כותב צוואה והוא נשוי עם ילדים מומלץ למנות את אשתו כמנהלת עיזבונו ולמנות אדם שעיסוקו בניהול עיזבונות כמי שיכוון וידריך אותה.  
לא מומלץ למנות את אחד היורשים שאינו בן זוג למנהל העיזבון עקב חשש מניגודי אינטרסים בין רצונותיו כיורש וכוחו כמנהל עיזבון.
בהעדר בן/בת זוג מומלץ למנות מנהל עיזבון בעל ניסיון בתחום.

מתי צריך מנהל עיזבון?
מנהל עיזבון נידרש בהתקיים לפחות אחד מהמקרים הבאים:
1.  קיים רכוש לחלוקה שהוא משמעותי ליורשים – שים לב לכך שרכוש משמעותי בשבילך עשוי להיות חסר משמעות
      למישהו אחר.
2.  ידועה רגישות במערכות יחסים בין היורשים.
3.  המוריש היה דמות דומיננטית בחיי היורשים וצפוי שיתקשו לקבל החלטות בהעדרו – במצב זה מנהל העיזבון משמש
     כתחליף לנפטר וכמגשר המרגיע ומפשר.
4.  קיימת מורכבות ברכוש.
5.  מערכות היחסים בין המוריש וקרוביו הושתתו על אמון באופן שקיים פער בין הרישום הפורמאלי והבעלות האמיתית. 

מי כשיר להיות מנהל עיזבון
כל אדם שאותו קבע המוריש או שעליו הסכימו היורשים או שנקבע ע"י בית המשפט.

מנהל עיזבון זמני – בקשה למינוי מנהל עיזבון זמני מוגשת בכל מקרה בו קיים צורך לבצע פעולות בעיזבון. דוגמא לכך היא, ביצוע תשלומים, שמירה על הכספים, השכרת נכס, כינוס נכסי העיזבון, תשלום חובות או ניהול הליכים משפטיים בשם או כנגד העיזבון.
אם יש סיבה כלשהיא הדוחה את מתן צו קיום הצוואה כתוצאה מהתנגדות לקיום צוואה אזי ממנים מנהל עיזבון זמני.
מינוי מנהל עיזבון קבוע – תפקידו של מנהל עיזבון זמני, מסתיים עם הכרזת היורשים כתוצאה ממתן צו קיום צוואה. במסגרת מתן הצו, ניתן למנות מנהל עיזבון קבוע לעיזבון. מינוי שכזה יעשה כאשר בצוואת הנפטר קיים אינטרס ציבורי, כאשר אחד מהזוכים הוא קטין, קיימות הוראות לנאמנויות או כאשר ישנן הוראות בצוואה המצריכות פיקוח מיוחד.
 
מי מפקח על מנהל העיזבון
מנהל עיזבון ממונה פורמלית ע"י בית המשפט במסגרת ההליכים בהם ניתן צו קיום צוואה. מנהל העיזבון משמש כפקיד של בית המשפט המקבל הוראות מבית המשפט ונמצא תחת פיקוח של בית המשפט.
 

למה רו"ח אלון ברוידא
 
רו"ח ברוידא מתמחה בפיתרונות מעשיים החוסכים ללקוחותיו שנים של מאבקים מתישים יקרים וחסרי תוחלת. אצל רו"ח ברוידא תוכל לקבל תוך זמן קצר את תמונת המצב האמיתית ואת הפתרונות המעשיים שיאפשרו לעסקים ולמשפחה לשרוד את תהליך ניהול העיזבון וחלוקת העיזבון.
רו"ח ברוידא מציע לך תהליך קצר יותר, מעשי יותר, הוגן יותר שיסייע למשפחה להישאר משפחה ולעסקיה להישאר עסקים פעילים התורמים לרווחת המשפחה.
רו"ח אלון ברוידא עוסק בהעברת רכוש ועסקים מדור לדור, כעיסוק מרכזי למעלה מ-25 שנה (מאז 1987). 
רו"ח ברוידא כתב את הספר "מחשבה אחת קדימה על אנשים משפחות ועסקים" שיצא לאור במספר מהדורות  ואף תורגם לשפה האנגלית.
ספרו השני של רו"ח ברוידא הדן בצוואות, ירושות, הסדרי ממון וחוקות משפחתיות עומד להתפרסם בקרוב.
במשך השנים ליווה רו"ח ברוידא למעלה מ-1,600 משפחות במצבים שונים וצבר ידע ומומחיות בפיתרון בעיות המלוות את המעבר מדור לדור.
תפיסת העולם של רו"ח ברוידא אומרת שאמון, כבוד, פירגון, הקשבה ואהבה הם היסודות שמאפשרים למשפחה להתקיים כמשפחה ולשמר את פעילותה העסקית.
רו"ח ברוידא עובד בשיתוף פעולה עם עו"ד, רו"ח, כלכלנים, שמאים ובנקאים. ניסיונו מאפשר להביא את הצדדים להסכמות בשלב מוקדם ככל האפשר, להוזיל את הליכי ניהול העיזבון ולחזק את העסק ואת המשפחה.
 

כיצד לחסוך בעלויות ניהול העיזבון ובמיסוי שעלול לחול על יורשיך כתוצאה מטעויות בהורשה?
 
ההגדרה הפורמלית של ניהול עיזבון מדברת על שלב העברת הרכוש לאחר הפטירה.
אדם בעל רכוש חשוב שיתייעץ עם רו"ח ברוידא על משמעות פעולותיו קודם שהוא כותב צוואה או גם לאחר שהצוואה נכתבה ונחתמה.
ניסיונו של רו"ח ברוידא יאפשר למוריש להימנע מטעויות שיגררו את המשפחה למלחמות ויפגעו בפעילות העסק שעליו עמל המוריש במשך שנים רבות.
ברור שיש לך רו"ח ועורכי דין מעולים אך כשאתה פונה לרו"ח ברוידא אתה פונה למומחה המוביל בתחומו, הוא לא מתחרה בצוות שלך אלא בא לסייע לך ולאנשי הצוות שלך לגבש את הפתרון הטוב ביותר לך למשפחתך ולעסקיך
אל תחכה שיורשיך יגיעו לנהל דיונים אחרי מותך בוא עכשיו ונחשוב יחדיו על הדרכים הראויות שיגרמו לכך שהרכוש שצברת בחייך יגרום למשפחתך לחייך זה לזה.
מחשבה היום על היורשים ועל צורת ההורשה תחסוך ליורשיך בין 20-40 אחוז במיסים שצפויים לחול על חלוקת עיזבון מוטעה. אין בישראל כיום מס עיזבון אבל יש מס רווחי הון ומס שבח המוטלים על טעויות שמבצעים מורישים. מיסים שניתן להימנע לחלוטין מתשלומם בצורה חוקית לחלוטין אם רק משקיעים קצת זמן ומחשבה .
אל תוותר בקלות על 40 אחוז מהרכוש שצברת בחייך התייעץ היום ותמנע מיסוי עתידי של יורשיך.
תהליך ניהול העיזבון קובע למעשה את מערכות היחסים שישררו בין בני המשפחה לאחר מות יקירם – האם יתנהלו קרבות עקובים מכסף שיסתיימו אחרי שיסתיים הכסף וימחקו הקשרים המשפחתיים או שנמסור את ניהול העיזבון לאדם שניסיונו יאפשר לו לסייע למשפחה לעבור שעת משבר טראומטית ולהישאר משפחה גם אחרי שנפרדנו מאדם יקר לנו.
ניהול העיזבון מחייב קבלת החלטות וביצוע פעולות במסגרת החוק תוך מזעור/הקטנת הפגיעה ברגשות ובמערכות יחסים.
גם צוואות כתובות וחתומות משאירות לעיתים נושאים לדיון והבהרה וככל שנושאים אלה יטופלו ויוסדרו מהר יותר כן ייטב לכל הצדדים המעורבים.
 
כמה עולה ניהול עיזבון?
מהו שכר הטרחה של מנהל עיזבון?

ניהול עיזבון עולה כסף ומחושב על בסיס הקף העיזבון והזמן המושקע בתהליך על ידי מנהל העיזבון.
מקובל לנהל עיזבונות שהיקפם קטן מ-6,000,000 ₪ לפי שעות עבודה בפועל או לפי מסגרת תקציבית שנקבעת מראש.
עיזבונות שבהם שווי הנכסים עולה על 6,000,000 ש"ח מתומחרים בדרך כלל באחוזים משווי העיזבון.
ככל ששווי העיזבון עולה יורדים האחוזים.

פגישת יעוץ – חינם
אם אתה מתלבט בוא היום לפגישת יעוץ. שעת הייעוץ הראשונה לא תעלה לך מאומה. הכר את רו"ח ברוידא שמע על הפתרונות והאפשרויות והתחל עוד היום את התהליך שיצור חיוך במשפחה ובריאות לעסק.

נאמנות היא הסדר משפטי שבמסגרתו מחזיק אדם אחד רכוש עבור אדם אחר ועושה בו פעולות מסוימות בתנאים שהוסכמו בין הצדדים.
בדרך כלל משמשת נאמנות לצורך הגנה על רכוש לתקופה מוגבלת.
נאמנות תקום כאשר אנו חוששים שרכוש או הון יהיה חשוף לפגיעה בהתקיים תנאים מסוימים.
לדוגמא:
אבא או אמא לילד בעל צרכים מיוחדים עשויים להקים נאמנות שתחזיק בכספים עבור ילדם המוגבל אם הם צופים נסיבות שבהן הם לא יוכלו לטפל בו כתוצאה ממוות, מחלה או היעדרות ממושכת.

הורים לילד נשוי שהמשפחה צופה שיתגרש בקרוב לא יעבירו רכוש לאותו ילד אלא יחזיקו ברכוש עבורו בחייהם ויקבעו נאמנים לרכוש במקרה מותם או היותם בלתי כשירים.

אדם שמבקש להבטיח עסקת "חילופי שבויים". עסקה שבה צד אחד מעביר נכס וצד שני אמור להעביר נכס אחר (מזומן) בתמורה עשוי להיעזר בשרותי נאמנות של צד שלישי שיבטיח התקיימות התנאים.

נאמנות יכולה להתקיים לתקופה קצרה או לתקופה של שנים רבות.
נאמנות יכולה להיות נאמנות כספית, המנהלת כספים בלבד ויכולה להיות נאמנות ניהולית שבמסגרתה אדם מקבל אחריות למינוי ואיוש מישרות הניהול הבכירות בארגון מסוים עד שאדם אחר יגיע לגיל או לאירוע שבו יתקיימו התנאים שיאפשרו לו לקבל את המושכות לידיו.

בכל נאמנות יש נאמן ויש נהנה. הנאמן הוא זה שמחזיק ברכוש. הנאמן פועל על פי כתב הוראות לנאמן. ההוראות יכולות להיות כלליות כלומר הוראות המאפשרות לנאמן מרחב גדול של שיקול דעת וזאת כדי שיפעל לפי מיטב שיקול דעתך או יכולות להיות מאוד ספציפיות כשהילד יגיע לגיל 21 תעביר לו נכס מסוים בדרך מסוימת.
ניהול נאמנות מחייב ידע ניסיון וחוכמת חיים.

בחברת מחשבה קדימה בהנהלת רו"ח אלון ברוידא, נצבר ניסיון רב שנים המאפשר לנו לחשוב יחד איתך על הדרך שבה יש לבנות את הנאמנות שאתה רוצה ליצור תוך חשיבה והתייחסות למשמעויות המשפחתיות והאישיות והתחשבות בהשלכות בנושא רכוש המשפחה ומזעור מיסים.
מעט מאוד גורמים במדינת ישראל צברו ידע דומה לידע שנצבר בחברת "מחשבה קדימה" בנושא בניית נאמנויות וניהולן.

רו"ח אלון ברוידא עוסק בהעברת רכוש ועסקים מדור לדור, כעיסוק מרכזי למעלה מ-25 שנה (מאז 1987) ומטפל בגיבוש נאמניות. והסדרי נאמנות.  
במשך השנים ליווה רו"ח ברוידא למעלה מ-1,600 משפחות במצבים שונים וצבר ידע ומומחיות בפיתרון בעיות המלוות את המעבר מדור לדור. אלון ברוידא שימש גם כיו"ר איל"ן –  ארגון ישראלי לילדים נפגעים, המטפל בלמעלה מ- 15,000 נכים. 
תפיסת העולם של רו"ח ברוידא אומרת שאמון, כבוד, פירגון, הקשבה ואהבה הם היסודות שמאפשרים למשפחה להתקיים כמשפחה ולשמר את פעילותה העסקית.

קבל במתנה את הפרק הראשון של הספר
במשפחה שלנו
זה לא יקרה!
מאת אלון ברוידא

בכדי לקבל את הפרק הראשון נבקש ממך למלא את הטופס שיכניס אותך לרשימת התפוצה שלנו כדי שתוכל להמשיך לקבל מאיתנו תכנים איכותיים וכלים עסקיים שמשמרים את עתיד היחסים במשפחה.

שנקבע פגישה?

הצעד הראשון שלך
לפתרון מעשי ומענה מיטבי
לאתגרים העומדים בפניך

מתחיל עכשיו!

מלא את פרטיך בטופס
ואנו נחזור אליך לתיאום פגישת ייעוץ חינם

התחל צ'אט
1
צריך עזרה?
שלום
איך נוכל לעזור לך?