כיצד לשמור על המשפחה והרכוש באקזיט

אקזיט

מכירת מפעל חיים מאפשרת לעיתים למוכרים לקבל לחשבון הבנק שלהם סכומי עתק נזילים.

בהייטק קוראים לזה אקזיט. בתעשייה קוראים לזה מכירת נכס מהותי, מכירת שליטה או מכירת מגרש – השם לא כל כך משנה התוצאה זהה – לחשבון הבנק של אדם מסוים או של חברה מסוימת נכנס סכום כסף גדול – סכום חד פעמי שיוצר אפשרויות שלא היו קיימות דקה לפני שהגיע.

מי שעוסק בתחום יודע כי הנזילות שיוצר האקזיט היא ברכה שנושאת עימה סיכונים לרכוש עצמו ולמערכות היחסים במשפחה.

כמה כללי יסוד וערכים חייבים להיות ברורים ויש להקפיד עליהם עם ביצוע האקזיט וקבלת הכסף:

1. כסף נועד ליצור איכות חיים וביטחון כלכלי.

2. כסף גדול ככל שיהיה אינו יכול לקנות משפחה אבל לעיתים גם סכום קטן עלול בהחלט לפרק אותה.

3. זה שיש לך כסף לא אומר דבר על כישורי ההשקעה שלך או של קרוביך. מי שחסר ניסיון רצוי שיתאמן על יבש קודם שיבצע השקעות מהותיות בנכסים מסוכנים שעשויים להביא רווחים גדולים אך בתסריט שחור ובמקרים לא מעטים עלולים למחוק את הקרן.

4. כל הצעה בלתי חוזרת שיש להשקיע בה תוך ימים ספורים בלי לבדוק היטב את הנתונים – מוטב שמישהו אחר ישקיע בה. סיפר לי פעם לקוח שהגיע אליו יזם שרצה לעניין אותו להשקיע כסף במיזם חדש. היזם אמר ללקוח כי אם תשקיע אצלי אתה תיסע ברכב הכי גדול בעיר. הלקוח התייעץ עם אשתו בקשר להשקעה והיא אמרה לו – "הוא צודק, אם אתה תשקיע אצלו באמת תיסע ברכב הכי גדול בעיר – אתה תיסע באוטובוס."

5. תקופת הקפאה – עשית אקזיט – קיבלת כסף גדול – שים בצד סכום מוגדר לחגיגת ההצלחה ולחופשה עם מי שיקרים לך אבל את עיקר הכסף הכנס להקפאה לתקופה של שנה שנתיים.

6. החלש את עצמך כדי לחזק את עצמך. מנע לחצים וסחיטה רגשית ע"י החלטה ברורה שקובעת שמשיכת כספים מחייבת חתימה של אדם נוסף מתוך קבוצה – קרא לקבוצה "וועדה פיננסית". ככל שבוועדה הפיננסית יהיו שותפים יותר אנשים שאין להם ציפייה לקבלת חלק מהרכוש, ואינם ניתנים ללחצים מצד בני משפחה וקרובים, כך ההחלטות יהיו שקולות ומאוזנות יותר.

7. הבחן בין שני סוגי כספים:

א. כספי בסיס כלכלי – כספים שמיועדים להקנות ביטחון לרמת חיים מסוימת לאורך זמן, כספים לניהול שמרני בתשואה נמוכה שלא תיצור סיכון לקרן.

ב. כספי סיכון – כספים שגם אם מחר לא יהיו קיימים לא ישפיעו על רמת החיים שלך ושל מי שיקרים לך.

8. התייעץ עם אנשים מנוסים בנה לך צוות מומחים / יועצים מנוסים ונטולי אינטרסים והקשב לעצותיהם. כספי האקזיט אינם שלהם אבל אם לא תקשיב ותטמיע את הניסיון הנצבר של המומחים, צפוי שהכסף שחשבת שהוא שלך יעלם תוך תקופה קצרה לבלי שוב.

9. יהיו לך הרבה הזדמנויות לטעות גם בעתיד – אקזיט אינו סוף אלא התחלה של דרך חדשה, אינך חייב לבצע את כל הטעויות במיידי. וממילא אינך חייב לקבל החלטות בתנאי לחץ – תן לעצמך זמן להבין מה קיבלת, מה המשמעויות ומה התקציבים האפשריים לכל נושא שחשוב לך.

10. אל תתנשא, אל ירום ליבך ואל תתנתק מחבריך. אל תיצור דיסטנס שימנע מאנשים לבטא את דעתם האמיתית. שמור על ערכי הבסיס, שמור על עשרת הדיברות – ערכים שנכתבו ונוצרו שנים רבות לפני שנולדת וימשיכו להיות תקפים בלי קשר לסכום בחשבון הבנק שלך.

11. אל תיתן לאיש להתנות את מערכת היחסים ביניכם בסכום כספי שתעביר לו.

12. אל תבצע עסקאות "מתחת לשולחן" עם חלק מבני המשפחה. שקיפות צפויה למנוע לחצים לא הוגנים ובלתי סבירים ולמנוע פגיעות באמון בינך ובין מי שחשוב לך.

13.  הגדר תקציבים ברורים ולוחות זמנים מעשיים. אל תבטיח דברים שלא תוכל לבצע.

14.  אתה קובע אם הסוכריות המתוקות שקיבלת בדמות מזומנים בבנק יישארו מתוקות או שיהפכו לחמוצות תוך שהם מטילות אותך את אשתך ילדיך ושותפיך לקרבות מיותרים וחסרי תוחלת שרק יקטינו את ההון המשפחתי ויפגעו בעתידה – אל תהפוך ברכה לקללה. קבל החלטות בשיקול דעת.

15.  הפעל מנגנוני בקרה – בלמים – שימנעו טעויות שמקורן בפזיזות, בחוסר ניסיון, בניסיון להרשים מישהו, ברצון לרצות מישהו, בלחצים, בסחיטה ובאיומים מצד האנשים הקרובים לך ביותר .

16.  הבחירות הן שלך, החיים הם שלך וההחלטות שתקבל או תמנע מלקבל, ישפיעו מהותית על איכות חייך בהווה ובעתיד.

17.  הצנע לכת.

18. הכסף שקיבלת יכול לתת לך ולמשפחתך איכות חיים נהדרת – גן עדן. אל תיתן לחמדנות, קנאה, גאווה, פזיזות והתנשאות להפוך את הנזילות לגיהינום רגשי עסקי ומשפחתי.

 

אלון ברוידא – מומחה להעברת עסקים ורכוש מדור לדור. מחבר הספר 'במשפחה שלנו זה לא יקרה – על מה שמחבר משפחה, כסף ,רכוש ועסקים.' יו"ר הועדה למעבר בין דורי בלשכת רואי חשבון.

אהבתם? מוזמנים לשתף...

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך...

העברת העסק והמושכות לדור ההמשך

בעל העסק המשפחתי המצליח בונה אימפריה, אימפריה הבנויה על הידע שלו חוכמת החיים שלו והניסיון הרב שצבר. במשך השנים בונה לעצמו בעל העסק חלום שאת העסק שבנה הוא יעביר לילדיו שימשיכו לנהל את העסק ויעבירו אותו לנכדיו ולניניו.

לפוסט המלא »
קבל במתנה את הפרק הראשון של הספר
במשפחה שלנו
זה לא יקרה!
מאת אלון ברוידא

בכדי לקבל את הפרק הראשון נבקש ממך למלא את הטופס שיכניס אותך לרשימת התפוצה שלנו כדי שתוכל להמשיך לקבל מאיתנו תכנים איכותיים וכלים עסקיים שמשמרים את עתיד היחסים במשפחה.

שנקבע פגישה?

הצעד הראשון שלך
לפתרון מעשי ומענה מיטבי
לאתגרים העומדים בפניך

מתחיל עכשיו!

מלא את פרטיך בטופס
ואנו נחזור אליך לתיאום פגישת ייעוץ חינם

התחל צ'אט
1
צריך עזרה?
שלום
איך נוכל לעזור לך?