יצירת ומחיקת ערך של נכסים ועסקים משפחתיים

הצלחה עסקית של דור אחד יוצרת ערכים כלכליים שעוברים לדורות הבאים. העברת הרכוש והעסקים מדור לדור היא תהליך שמחייב תיאום בין ציפיות, רגשות, רצונות, תחושות, פחדים ומציאות.

תהליך המעבר הבין-דורי מתחיל שנים רבות קודם לביצועו בפועל ומשלב יצירת משפחה, עיצוב מערכות יחסים, חינוך, השכלה, יכולת שיתוף פעולה, הקניית תחושת ביטחון, הבנות, החלטות והסכמות – כל אלה הם הרקע ליצירת מסמכים והסיבה לכך שבמשפחות שונות יהיו פתרונות שונים. המסמכים הם רק תחילתו של מסע שבמסגרתו נבחנת מדי יום היכולת של בני ובנות המשפחה לקיים את ההסכמות והמסמכים, כרוחם וכלשונם.

צוואה היא רק אחד מההסדרים המתבצעים כאשר מתכננים העברת רכוש ועסקים והיא המסמך החלש ביותר מבין כל המסמכים שכן היא ניתנת לשינוי ולעיצוב מחדש לפי שיקול דעתו המוחלט של אדם אחד. מסמכים אחרים שנוצרים במשך השנים במשפחה כוללים בין היתר – הסכמי רכישה, הסכמי שותפות, מתנות, הלוואות, תקנונים, הסכמי נישואין, הסכמי גירושין, הסכמי ממון, ייפויי כוח, נאמנויות, הסכמי העסקה, הסדרים פנסיוניים ועוד.

 

כאשר באים להעריך את שווי נכסי המשפחה במטרה ליצור חלוקה הוגנת בין יורשים חייבים להבין שהשווי של נכס מסוים תלוי במרכיבים רבים ומגוונים:

1. עתיד כלכלי הוא תוצאה של יכולות אישיות, נכסים ועסקים ריאליים והתנגשות בין הגיון ורגשות.

2. מחיקת ערך או יצירת ערך נובעת ממועד ביצוע העסקה ומרמות הסיכון הנתפש על ידי הקונה והמוכר במועד ביצוע העסקה.

3. השווי לבני זוג פעילים שונה מהותית מהשווי של אותו עסק לבני זוג שאינם פעילים.

4. השווי מושפע מגיל המוכר/ת – מהמצב הבריאותי, והמצב הנפשי קודם למכירה.

5. השווי לילדים שונה כאשר הם מאוחדים, מאמינים ושקופים וכאשר הם. מנותקים ולא מעוניינים בשותפות ביניהם.

6. השווי למי שמוכר עם המשפחה שונה מהשווי לזה שמוכר לבדו בשוק הפתוח – הבדל "זניח" שעלול להגיע ל 80 אחוז מהשווי הכלכלי.

7. השווי לילדים משתנה כאשר לנותר בחיים מבין ההורים יש ידוע/ה בציבור.

8. השווי בגירושין של יורשים מושפע מהסדרים, מהתנהגות ומהבטחות שניתנו קודם לגירושין.

9. עסקאות שסוכמו עם חיוך בחיי המורישים וקוימו בפועל צפויות להשאיר בידי המשפחה הרבה יותר מכל עסקה שתתבצע לאחר 120 של ההורים.

10. גורמים עסקיים חיצוניים למשפחה עשויים להיות מעוניינים במעורבות בעסקי המשפחה ולנצל מחלוקות ומערכות יחסים משפחתיות לקידום האינטרסים שלהם בלי להתחשב בפגיעה אפשרית בשווי של עסקי המשפחה.

11. כל מחלוקת בין בני משפחה או חולשה פיננסית או נפשית של בן/בת משפחה היא הזדמנות ל "טורף" עסקי לרכישת נכסים עסקיים מצוינים במחירי רצפה. בנות / בני זוג בלתי פעילים שהתאלמנו – צפויות / צפויים למכור בהנחות של עשרות אחוזים מפעלי חיים של בעל / אישה שנפטר/ה תוך שהן אומרות / אומרים – גם מה שאקבל יספיק לנכדים שלי.

12. האויב של הטוב מאוד הוא המצוין – ניסיון להביא לדיוק מתמטי בחלוקת נכסים צפוי ליצור מחלוקות ועימותים קשים ולקרוע משפחות.

13. היה חכם אל תהייה צודק וזכור שלצד כל הנכסים של המשפחה קיים נכס חשוב ומשמעותי מאוד – המשפחה עצמה והשיעור שאתה מעביר לילדיך ונכדיך. אל תהפוך את הערכים הכספיים למכחידי המשפחה הנפלאה שיצרת.

14. השווי מושפע ממיסוי בעסקאות בין אחים או מתכנון מוקדם שבצורה חוקית מונע מיסוי מיותר בעסקאות בין בני משפחה – מיסוי שעלול להגיע עד 30 אחוז ויותר משווי נכסי המשפחה.

דחיינות – דחיית פעולות וקבלת החלטות – היא סוג של החלטה שיוצר סיכונים משמעותיים לשווי הרכוש והעסקים המשפחתיים וצפוי להשאיר קבלת החלטות לדורות הבאים תוך יצירת סכסוכים מחלוקות מיותרות לחלוטין, אובדן ערכים משמעותי של הקיים ואבדן פוטנציאל ההכנסה העתידי של הנכסים. כל אלה גורמים למחיקות ערך של עשרות אחוזים במקום האלטרנטיבה הראויה המאפשרת יצירת ערך והגדלת השווי הריאלי למשפחה שתשכיל להנות מהנכסים ולא להפוך אותם לנושא מחלוקת.

מי שהשקיע את חייו ביצירת אימפריה כלכלית ועסקית – טוב יעשה אם יבין שעתיד הנכסים תלוי ביורשים וחשוב להבין היטב לאן נוסעים ואיך מגיעים ליעד בבטחה. לצורך כך יש להשקיע זמן בשיחות, התייעצויות עם מומחה בתחום הייחודי של העברה בין דורית, הבנת הרצונות, הפחדים היכולות והמציאות. יש להשקיע מחשבה ואמצעים כדי לבנות מערכת שתעמוד בסערות ותבטיח שהנכסים שיצר ימשיכו לייצר ערכים חיוביים – עסקיים ומשפחתיים – גם לאחר פרישתו מפעילות.

 

תהליך עם רו"ח אלון ברוידא, יאפשר לכם לבדוק את שוויו המציאותי של מפעל החיים המשפחתי שלכם והשפעת ההחלטות / המחדלים / הדחיינות שלכם כיום על עתיד המשפחה ורכושה.

אהבתם? מוזמנים לשתף...

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך...

קבל במתנה את הפרק הראשון של הספר
במשפחה שלנו
זה לא יקרה!
מאת אלון ברוידא

בכדי לקבל את הפרק הראשון נבקש ממך למלא את הטופס שיכניס אותך לרשימת התפוצה שלנו כדי שתוכל להמשיך לקבל מאיתנו תכנים איכותיים וכלים עסקיים שמשמרים את עתיד היחסים במשפחה.

שנקבע פגישה?

הצעד הראשון שלך
לפתרון מעשי ומענה מיטבי
לאתגרים העומדים בפניך

מתחיל עכשיו!

מלא את פרטיך בטופס
ואנו נחזור אליך לתיאום פגישת ייעוץ חינם

התחל צ'אט
1
צריך עזרה?
שלום
איך נוכל לעזור לך?