הסכמי ממון, אהבה וסחטנות פיננסית בין בני זוג

הסכם ממון ניתן לבצע במספר צורות אך רק אחת מהן היא הדרך המשפטית  הפורמאלית. רוב האנשים בוחרים בעריכת הסכמי ממון תחליפיים שמביאים לתוצאה דומה מבלי להידרש לפורמט המופיע בחוק.
הסיבות העיקריות לניסיונות המעקפים אינן משפטיות אלא דווקא פסיכולוגיות.
המערכת המשפטית הקרה נותנת פתרון פורמאלי מצוין אך אינה מתמודדת עם הקשיים הפסיכולוגיים של בני הזוג ושל סביבתם.

מערכת נישואין תחילתה במערכת יחסים המושתת על אהבה ותשוקה. הכנסתה של מערכת משפטית קרה בין בני זוג אוהבים וקיום שיחות על מה יקרה אם ייפרדו מסיבה כלשהי אינה מוסיפה בריאות לרוב הזוגות אשר בשלב תחילתה של הזוגיות מעדיפים להתעלם מהסטטיסטיקה שקובעת שכשליש עד חצי מהזוגות ייפרדו בשלב כלשהו. "לנו זה לא יקרה!" הוא משפט מפתח ו"אם נדבר על זה עוד נגרום לנבואה להגשים את עצמה" הוא משפט נוסף.

יתר על כן גם הסכם ממון ערוך היטב אינו מהווה הגנה רכושית מלאה במקרה של פרידה – במיוחד במקרה של זוגות צעירים.

הסכם ממון אמור לתת פיתרון למערכת היחסים הרכושית בין בני הזוג ולאפשר שקט נפשי להורים ולילדים (במקרה של הסכם ממון הנערך בין בני זוג בוגרים) של בני הזוג כאשר קיים פער משמעותי ברכוש של שתי משפחות הבאות בברית הנישואין.
בדרך כלל ההתנגדות הראשונה להסכם ממון מקורה דווקא בבן הזוג העשיר, הרואה בדרישה להסכם כלשהו פגיעה אמון במערכת היחסים עם בן הזוג האחר. "אל תהרוס לנו את הרומנטיקה" הוא משפט נפוץ – משפט הגורם לזוגות רבים להימנע מעריכת הסכמי ממון.

הסכם ממון שנערך לפני הנישואין יכול להיחתם בפני נוטריון.
הסכם ממון שנערך לאחר הנישואין צריך להיחתם בפני שופט בית הדין לענייני משפחה.

בישראל של שנת 2012  לא קיימת הפרדה בין דת ומדינה. חוקי המדינה קובעים שזוג יהודי  המבקש להתגרש חייב להיפרד במסגרת חוקי הדת היהודית המחייבים מתן/קבלת גט.
מערכת הגט בתרגום ללשון המשא ומתן פירושה שבמסגרת החוק בישראל משולב הסדר סחיטה, המאפשר לכל אחד מבני הזוג המבקשים להתגרש, לסחוט את הצד האחר ולגרום לו לבצע ויתורים שלפי חוקי המדינה האחרים ו/או לפי הסכמים קודמים שנערכו בין בני הזוג, לא היה זכאי להם.
במדינות בהן קיימת הפרדה בין דת ומדינה, נהוג ששנתיים מיום אירוע הפרידה כל אחד מבן הזוג רשאי להינשא בשנית לכל אדם. ההסדרים הפיננסים בין בני הזוג יכולים להמשך שנים רבות, אך אין בהם כדי לעכב את הנישואין לאחר.
בישראל כל עוד לא קיבלת גט לא תוכל להינשא לאחר.
אתה או את לא תקבל גט כל עוד לא הסדרת את כל ההסדרים הפיננסים. כך קורה שהצד  המבקש להשתחרר ממערכת הנישואין הקיימת נאלץ להיכנע לדרישות שכל קשר ביניהן ובין  המצב החוקי הוא מיקרי בהחלט.
דוגמא לסחטנות פיננסית יכולה להתבטא בכמה משפטים מעניינים:

  • "אני יודעת שאין לך כסף או רכוש רב, אבל יש לך אבא עשיר. תגיד לאבא שלך שאם הוא או אמא שלך רוצים לראות את הנכדים, שיעביר לי לחשבון מיליון דולר בלי ויכוחים מיותרים."
  • "אני אשאר נשואה לך עד ששום בחורה לא תרצה להסתכל עליך. אם אתה רוצה להתחתן עם הבחורה שסובבה לך את הראש אתה תשלם לי X דולרים או שתשכח מגט".
  • "אני מבינה שהיפהפייה שלך בהריון וצפויה ללדת עוד חמישה חודשים.  ברור לי שאתה רוצה להינשא לה לפני הלידה הצפויה ולכן ברור לי שאתה תשלם לי  X דולר או שתשכח מגט".

משפטים אלה ודומיהם פירושם שבחסות החוק ניתן למחוק הסדרים שבני הזוג חתמו עליהם או
לשנות מצב חוקי לטובת צד מסוים והכל בהתאם ללחץ בו נתון הצד האחר.

המשמעות  של סחטנות פיננסית  פרושה שמי שניצב בפני סכסוך גירושין  לא די לו בהסכם ממון
עליו לגרום ליצירת מצב  שיבהיר לצד השני שנושאים מסוימים אינם נתונים למשא ומתן.
כך קרה שלפני שנים רבות כאשר הבן של מר איקס, רצה להתגרש מאשתו, הודיע מר איקס לעיתונות וכל דכפין שהוא הסתכסך עם בנו ופיטר אותו מכל הדירקטוריונים של חברות בשליטת מר איקס.
ההודעה היתה מכוונת למעשה לאשת הבן, גרושתו העתידית ועורך דינה שלא יוכלו לטעון שיש אבא עשיר! – האבא נשאר עשיר אבל אינו מדבר עם בנו ולכן בנו לא יקבל ממנו אגורה! וגרושתו תצטרך להסתפק ברכוש המשותף לה ולבעלה.
משנסתיימו ההליכים המשפטיים שב הבן לדירקטוריונים של האב וכשזה נפטר הוא הוריש לאותו בן את מרבית רכושו.

קיים פחד אצל בני המשפחה של מי שנישא בשנית בשנותיו המאוחרות –  אדם שחי שנים רבות עם אשה אחת שנפטרה והחל במערכת יחסים שנייה עם אשה אחרת. ילדיו שמחים על כך שמצא בת זוג, אך חוששים ממצב בו בת הזוג תהפוך לשותפתם בעסקי המשפחה.
במקרים אלה נחתם בדרך כלל הסכם ממון מנוסח היטב אבל ככל שמתארכים החיים משותפים עובר הסכם הממון שינויים, לטובת האשה החדשה ולרעת ילדיו של האלמן המאושר.
גם במצבים שכאלה הסדר הממון דורש חיזוק ע"י הסדרים נוספים.

להורים גם יש פחדים ולכן ההורים יכולים ליצור תחליפים להסכם הממון על ידי הימנעות מהעברת נכסים לזוג הצעיר או דחייה כלומר מעבירים את הרכוש היקר רק לאחר תקופת ניסיון. כך לדוגמא יכולים ההורים לשכור עבור בנם ובת זוגו דירה יפה ונוחה ולהשאיר בבעלותם את הדירה שהתכוונו לתת לזוג הצעיר. כספי השכירות של הזוג הצעיר ימומנו מהכספים שיתקבלו מהשכרת הדירה של ההורים לגורם אחר.
כך רכוש ההורים מוגן יחסית, בכפוף למנגנוני הסחיטה שבחוק, מי שהפסיד הוא הזוג הצעיר שבמקום לגור בדירה בבעלותו גר בדירה של מישהו אחר ואין לו את תחושת הבעלות. לאחר מספר שנות נישואין או לאחר לידת מספר נכדים או במועד אחר  יעבירו ההורים את הדירה לבנם או לבנם ולרעייתו במתנה.

מי שמבקש להבטיח כי הסכם הממון עליו הוא חותם יתן שקט נפשי, לו, לבת זוגו ולמשפחתו, הוריו או ילדיו או בני זוג קודמים, חייב להתחשב בסביבה העסקית, משפטית, פסיכולוגית ולבנות הסדרים שיעמדו בלחצים הצפויים.

אהבתם? מוזמנים לשתף...

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך...

העברת העסק והמושכות לדור ההמשך

בעל העסק המשפחתי המצליח בונה אימפריה, אימפריה הבנויה על הידע שלו חוכמת החיים שלו והניסיון הרב שצבר. במשך השנים בונה לעצמו בעל העסק חלום שאת העסק שבנה הוא יעביר לילדיו שימשיכו לנהל את העסק ויעבירו אותו לנכדיו ולניניו.

לפוסט המלא »
קבל במתנה את הפרק הראשון של הספר
במשפחה שלנו
זה לא יקרה!
מאת אלון ברוידא

בכדי לקבל את הפרק הראשון נבקש ממך למלא את הטופס שיכניס אותך לרשימת התפוצה שלנו כדי שתוכל להמשיך לקבל מאיתנו תכנים איכותיים וכלים עסקיים שמשמרים את עתיד היחסים במשפחה.

שנקבע פגישה?

הצעד הראשון שלך
לפתרון מעשי ומענה מיטבי
לאתגרים העומדים בפניך

מתחיל עכשיו!

מלא את פרטיך בטופס
ואנו נחזור אליך לתיאום פגישת ייעוץ חינם

התחל צ'אט
1
צריך עזרה?
שלום
איך נוכל לעזור לך?