הילדים בפנים או בחוץ?

אחת השאלות הבסיסיות  המלוות כל בן משפחה של בעל עסק משפחתי היא השאלה האם להיכנס לעסק ולהשתלב בו או  להשאר בחוץ  לעבוד במקום אחר, להתמקד בלימודים, או סתם לא לעשות דבר.

הכניסה לעסק מלווה  בתגיות סביבתיות – בעסק של אבא אני תמיד אהיה הבת של או הבן של  –  מה שלא אעשה תמיד יגידו עלי שההצלחה שלי מקורה בהיותי הבת של בעל הבית  האם לא עדיף שאתחיל במקום אחר – בעסק אחר אצליח שם ואבוא עם חוויה של הצלחה וניסיון משם?

חשש נוסף הוא מאבא עצמו – האם כניסתי לעסק לא תפריע לאבא. האם אבא באמת מעוניין שאכנס או שהיה מעדיף שאתפוס מרחק  ואעניק לו עוד מספר שנים של שלטון בעסק. האם כניסתי עלולה להאיץ את פרישתו האם אני רוצה שיפרוש.

ועוד זווית – האם אבא מספיק חזק כדי לקלוט בן משפחה בלי לדכא את יכולותיו של בן המשפחה האם אבא יכול לשמש לי מורה ומדריך – מנטור האם אני מסוגל/ת להקשיב לאבא  וללמוד מניסיונו שהביא את העסק למקום בו הוא נמצא אן שההתמחות שלי היא בביקורת – ביקורת על אבא על מעשיו ועל מחדליו בלי להיות שם בשביל להקשיב וללמוד.

וכיצד תתקבל כניסתי ע"י בני משפחה אחרים המצויים בעסק, האם אני תוספת לכוח המשפחתי שבעסק – גורם שיחזק את העסק כלפי העולם החיצוני או אולי אני רק גורם מפריע שצריך להתמודד איתו לקצץ את כנפיו ולדכא את שאיפותיו ויוזמותיו

ואמא מה היא תגיד –  האם היא אומרת לי "אתה חייב להיכנס לעסק – זה הבייבי של אבא אם לא תיכנס אתה תשבור לו את הלב", "אתה לא יכול שלא להכנס אבא בנה את העסק בשבילך" או שהיא אומרת "ההחלטה היא שלך – עשה קודם כל מה שטוב לך – עסק קיים רק כדי שאיכות החיים של בני המשפחה  תשופר" ולמה היא מתכוונת באמת?

ואם בחוץ –  האם אני לא פראייר האם אינני מוותר על זכויותיי בעסק המשפחתי לטובת אחי העובד בעסק. מה יהיה חלקי בעסק וברכוש המשפחתי אם לא אכנס לעבוד בעסק היום. האם אבא יגיד שרק מי שעובד בעסק שותף בו. האם יאפשרו לי להיות שותף לקבלת החלטות מרכזיות בעסק גם אם אינני עובד בו. האם  אוכל לקבל  סיוע  בבניית עסק אחר  ועד כמה יהיה סיוע זה משמעותי ביחס לעסק  של אבא. האם אבא  יסכים לפגוע בצמיחת העסק שלו כדי להשקיע  כספים בסיוע לבניית העסק החדש שלי. האם אבא  יאמין ביכולתי לבנות עסק עצמאי או שיגיד לי  " אם אתה כזה מוצלח אתה תסתדר לבד?"
ואם אבא יסייע  למי יהיה שייך העסק החדש שאקים האם הכספים של אבא הם בגדר הלוואה שעלי להחזיר כאשר כל הפרות הם שלי או שהם השקעה שתגרום לכך שאחיי ואחיותיי יהיו שותפים לנצח בפרות הצלחתי – האם רק אני אהיה שותף שלהם או האם הם מצפים להיות שותפים בעסק שאני הקמתי בסיועם של אמא ואבא.

והשאלה הגדולה – שאלתם של ההורים –  אם הוא ישאר בחוץ האם לא עלול להיווצר מצב של עני ועשיר כאשר אחד מהילדים יגדיל את הון העסק אותו הוא מנהל בעוד ילד אחר יפסיד כסף או אולי חס וחלילה יגיע  לכך שעסקו לא  ימשיך לפעול  והוא ישאר ללא מקורות פרנסה. האם אין זה הוגן יותר שכולם יהיו שותפים אצל כולם וכך ימנע הסיכון הכרוך בחוסר הצלחה של אחד הילדים.

אלו הן רק מקצת השאלות שעומדות בפניו של המועמד לכניסה לעסק המשפחתי ובני משפחתו!

אהבתם? מוזמנים לשתף...

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך...

קבל במתנה את הפרק הראשון של הספר
במשפחה שלנו
זה לא יקרה!
מאת אלון ברוידא

בכדי לקבל את הפרק הראשון נבקש ממך למלא את הטופס שיכניס אותך לרשימת התפוצה שלנו כדי שתוכל להמשיך לקבל מאיתנו תכנים איכותיים וכלים עסקיים שמשמרים את עתיד היחסים במשפחה.

שנקבע פגישה?

הצעד הראשון שלך
לפתרון מעשי ומענה מיטבי
לאתגרים העומדים בפניך

מתחיל עכשיו!

מלא את פרטיך בטופס
ואנו נחזור אליך לתיאום פגישת ייעוץ חינם

התחל צ'אט
1
צריך עזרה?
שלום
איך נוכל לעזור לך?